FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj
Forum =TRAKERPOLAND= Strona Główna
->
RADIO CB
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
,,,;;; TRUCKI ;;;,,,
----------------
RADIO CB
DAF
Jelcz
DZIEŃDOBRY
Regulamin
POLSKIE DROGI
LINK
Star
Administracja forum
WYPADKI SAMOCHODOWE
SCANIA
RICO
Maz
Modele
IVECO
PEKAES
O WSZYTSKIM I O NICZYM
Wypasione plakaciki !!!
MAN
INTRAPEX
LINKI
Galeria
VOLVO
APPORT
FRIENDS
Ocena Fotek !!!
MERCEDES
RABEN
PYTANIA / SKARGI / POMYSŁY
Jeżdżące cuda po Polsce !!!
RENAULT
ERONTRANS
Trucki !!!
TRUCK USA
ROAN
GABARYTY
ITD - ispekcja transportu drogowego
TRUCKI
..:::GRY:::...
::::::::TUNING::::::::
PEKAES PTTM
,,,;;; FOTKI Z POLOWAN ;;;,,,
,,,;;; MOJA ROBOTA ;;;,,,
...::: MANGA CARS :::...
...::: VIRTUAL SPEDYCION :::...
...::: POJEDYNKI :::...
...::: sport cars :::...
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Wojtek
Wysłany: Śro 18:54, 16 Sie 2006
Temat postu:
Z Ciekawego
Gość
Wysłany: Śro 17:11, 16 Sie 2006
Temat postu:
Dokladnie napiszcie cos sami a nie tylko kopiujecie. A Ty Wojtek nawet nie znasz Defendera.
Przyznaj sie z ktorego forum to skopiowales??
Dafik
Wysłany: Śro 8:19, 02 Sie 2006
Temat postu:
ta bo chce mi sie czytać
a tak na serio kopiowane tematy z innych stron nie są fajne -.-
Wojtek
Wysłany: Wto 14:33, 01 Sie 2006
Temat postu: SWR- co to jest?
SWR z angielskiego to 'Standing Wave Ratio' ,co znaczy - 'współczynnik fali stojącej',
sama nazwa nie wiele nam mówi.. ale nie jest to parametr tródny do zrozumienia.. .
Radiostacje generalnie są przystosowane do pracy z impedancją 50 Ohm , kabel do anteny też posiada taką impedancje , ale antena nie ma stałej impedancji .. bo zależna jest ona od otoczenia i miejsca montażu oraz regulacji (gdy taka istnieje).
Radio i kabel ma stałą impedancję która wynosi około 50 Ohm ,czasem 52 Ohm więc różnica niewielka i mieści się w normie 50 Ohm.
Typowa antena ma też 50 Ohm ,i wtedy SWR będzie na poziomie 1,0:1 (1.0) ale żadko mamy do czynienia a tak idealnym stanem , częściej występuje 1,5:1 albo nawet 2,0:1 - co to oznacza..?, otóż to bardzo proste, SWR to wkaźnik róźnicy impedancji od nominalnych 50 Ohm czyli jeśli wynosi 1,5 antena ma około 75 Ohm lub 33 Ohm ,a gdy SWR wynosi 2,0 to antena może mieć impedancję około 100 Ohm lub 25 Ohm ,jak widać wskaźnik działa w obie strony i nie wiemy czy antena ma zbyt małą impedancję czy za dużą.. ale nie jest to nam też szczegulnie potrzebne .
A co się dzieje gdy SWR nie wynosi 1,0:1 ?.. otóż w kablu zasiljącym zaczynają występować odbicia tym większe im większy jest wskaźnik SWR, cześtotliwość odbić jest uzależniona od częstotliwości sygnału , mówiąc prościej w kablu występują raz bardzo duże napięcie a raz bardzo małe , napięcie jest zależne od miejsca pomiaru - zmienia się ono płynnie wraz z długością kabla i tak cały czas (z małego - wysokie i odwrotnie) .
Jeśli prze radiu na kablu wystepuje wysoka impedancja (wysokie napięcie) stopień mocy bardziej niż zwykle rozgrzewa się ,ponadto jest duże ryzyko uszkodzenia tego stopnia z powodu PRZEPIĘCIA !, spowodowanego wysokim napięciem.
Jeśli przy radiu na kablu występuje niska impedancja (niskie napięcie ale większe natężenie) stopień mocy również bardziej się rozgrzewa niż zwykle ,jednak nie istnieje ryzyko uszkodzenia przepięciem, praca nie jest idealna ale przy kontroli temperatury całkowicie bezpieczna .
To czy impedancja jest za wysoka czy za niska łatwo odczytać z wychyłowych mierników mocy sygnału nadawanego , jeśli wskazówka mniej się wychyla niż na poprawnej impednacji oznacza to zbyt małą impedancję (mniej niż 50 Ohm), oraz odwrotnie gdy za bardzo się wychyla niż powinna - oznacza to że impedancja jest wyższa od nominalnej (więcej niż 50 Ohm).
Wartość SWR anteny która ma go zbyt wysokiego możemy zmieniać długością kabla albo tzw. maczerem . Działanie anteny napewno sie nie poprawi ale stopień mocy będzie mniej przeciążony.
Na ile jest ważny SWR dla jakosci działania..?, otóż bardzo niewiele.., bo stopień mocy jest bardzo 'miekkim' elementem i gdy jest za bardzo obciążony małą impedancją to napiecie na nim spada a prąd trochę rośnie ,zaś gdy stopień jest odciążony - napięcie na nim rośnie a natężenie spada i moc pozostaje podobna w obu przypadkach.
Pamiętać należy że SWR w typowych antenach jest ściśle powiązany z REZONANSEM anteny i zmiana SWR poprzez zmianę długości promiennika powoduje też zmianę częstotliwości pracy anteny a co bardzo sie odbija na jakosci pracy !, raczej należy dążyć do minimalizacji SWR bo producent własnie w najniższym miejscu SWR ustanowił najlepszy rezonans anteny ,ale nie zawsze bo np. w tanich antenach na małych magnesach nie zawsze jest ważniejszy SWR.. - przekłada się go na większą sprawność - lepszy rezonans.
Napisane przez kolege Defendera.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
gBlue v1.3 // Theme created by
Sopel
&
Programosy
Regulamin